Kamilica nije samo čaj koji pijemo kada smo bolesni. Ova biljka latinskog naziva Matricaria chamomilla L, lekovita je biljka koja ima široku primenu. Koristi se na razne načine i pomaže kod velikog broja zdravstvenih tegoba i neprjatnosti.
Čaj ublažava simptome stresa i anksioznosti i pomaže kod nesanice. Isto tako, olakšava varenje i pomaže kod grčeva u stomaku.
Oblozi od kamilice smiruju iritacije kože, kao i nadutost i crvenilo očiju. Kupka obogaćena kamilicom može pomoći mišićima da se opuste i budu manje bolni.
Inhaliranjem čajem od kamilice ublažavaju se simptomi prehlade i donosi olakšanje bolnim sinusima. Ispiranjem rane čajem od kamilice može se ubrzati njeno sušenje i zarastanje.
Često se kamilica dodaje u različite kozmetičke aparate i kreme, jer odgovara osetljivoj i upaljenoj koži.
Kako kamilica pomaže iritiranoj koži?

Prisutna je u mnogim proizvodima iz oblasti dermatologije zahvaljujući svojim antiupalnim i umirujućim dejstvima.
Kamilica sadrži aktivne komponente sa protivupalnim dejstvom, što prija koži i umiruje njene iritacije, crvenilo i svrab. Bisalobol, apigenin i hamazulen su trio koji pomaže koži da povrati svoje zdravlje.
- Apigenin: Ovo je zapravo flavonoid prisutan u kamilici, koji ima protivupalna svojstva. Pomaže u smanjenju crvenila i iritacija kože. Osim ovoga, deluje i kao antioksidans i štiti kožu od oštećenja, pomažući joj da se oslobodi oksidativnog stresa. Kamilica sadrži i druge vrste flavanoida kao što su rutin, luteolin, kvercetin…
- Bisabolol: Bisabolol je prirodni alkohol koji se nalazi u etarskom ulju kamilice. Umiruje kožu, umanjuje upale i ima ulogu u regeneraciji tkiva. Njegova antimikrobna svojstva štite kožu od infekcija.
- Hamazulen: Glavni je sastojak etarskog ulja kome kamilica najvećim delom duguje svoja lekovita svojstva. Hamazulen ima snažno protivupalno dejstvo koje pomaže u smanjenju otoka i crvenila kože. Dodatno, štiti kožu od oštećenja, ponašajući se kao antioksidans.
- Drugi sastojci – Ostale lekovite materije koje kamilica sadrži, poput polifenola, fenolnih kiselina, sluzi, smola, masti i mnogih drugih, čine kamilicu zaista moćnim prirodnim lekom za mnoge tegobe.
Korišćenje kamilice za iritiranu kožu

Postoji nekoliko načina kako kamilica može da se koristi kako bi umirila kožu koja svrbi i crveni.
- Oblozi od čaja kamilice: Za oblog od čaja kamilice biće vam potreban sušeni cvet ove biljke. Dve supene kašike suvog cveta kamilice preliju sa 200 ml ključale vode i ostave da odstoje 10-ak minuta. Nakon što odstoji, čaj se procedi i ostavi da se ohladi. Sterilna gaza se natapa ohlađenim čajem i nanosi na zahvaćeno područje kože. Ovakvi oblozi pomažu u smanjenju crvenila i iritacije kože.
- Kupke sa kamilicom: U kadu punu tople vode doda se 100 grama suvog cveta kamilice ili 5 do 10 kapi etarskog ulja kamilice. Kupka se primenjuje oko 20 minuta i blagotvorna je za kožu koja je upaljena, crvena ili svrbi.
- Ulje kamilice: Etarsko ulje kamilice koristi se za lokalnu primenu kod iritirane i crvene kože. Ono se, u razmeri 1:10, razblažuje baznim uljem, recimo kokosovim ili bademovim. Ovako pripremljeno ulje se nanosi na zahvaćeno područje kože laganim pokretima. Njegova primena pomaže u smanjenju upale i crvenila kože. Za širu primenu na većim delovima tela, preporučuje se niža koncentracija etarskog ulja kamilice – obično jedna do dve kapi na 10 mililitara baznog ulja. Razmeru prilagodite prema specifičnim potrebama i osetljivosti kože.
- Kozmetika koja sadrži kamilicu: Kozmetički proizvodi koji sadrže ekstrakt kamilice, kao što su kreme i losioni, koriste se za svakodnevnu negu osetljive i iritirane kože. Ovakvi proizvodi nanose se na čistu kožu, obično dva puta dnevno, ujutru i uveče. Redovna upotreba ovih kozmetičkih preparata pomaže u održavanju hidratacije kože i smanjenju simptoma iritacije.
Mere opreza
Ukoliko postoji alergija na neku drugu biljku iz porodice Asteraceae, kojoj kamilica pripada, oprezno pristupite korišćenju kamilice na koži. Alergije na hajdučku travu ili ambroziju mogu ukazati na moguću osetljivost i na kamilicu.
Osobe sa astmom takođe treba da budu pažljive, jer kod nekih, korišćenje kamilice ili preparata koji je sadrže mogu pogoršati stanje.
Trudnice i dojilje su obavezne da se pre korišćenja nekog oblika kamilice konsultuju sa svojim lekarom, jer postoje indicije da kamilica može izazvati kontrakciju materice.
Test na koži

Pre nego što prvi put upotrebite kamilicu, nanesite malu količinu ulja ili kozmetičkog preparata na unutrašnju stranu podlaktice i sačekajte 24 sata. Ako se ne pojavi crvenilo, svrab ili osip, verovatno je bezbedna za upotrebu.
Pojavi li se sumnja da vam je preparat od kamilice izazvao alergiju ili pogoršao već postojeću iritaciju, odmah potražite pomoć lekara.
Kamilica – prirodni saveznik zdravlja i lepote
Koriščenje kamilice kao leka za ublažavanje mnogih tegoba i u druge različite svrhe nije novost. Njena mnoga blagotvorna dejstva otkrivena su odavno. Za kamilicu su znali i stari Egipćani, koji su je koristili za balzamovanje tela pokojnika.
Nauka je donela više informacija o njenom delovanju pa su tako potvrđena njena antiinflamatorna svojstva.
Postalo je jasno da, osim kod upala, pomaže i u borbi sa virusima gljivičnim i drugim infekcijama. Osim toga, deluje umirujuće na celokupan nervni sistem i grčeve u mišićima.
Nije slučajno što mnogi preparati za negu kose i kože sadrže kamilicu, jer ona ima koristi kod smanjenja akni na licu i u nezi ispucale i suve kose.
Dakle, vrlo je jednostavno – kamilica nam pokazuje koliko je moćna i korisna, ali nas opominje na još nešto što često zaboravljamo suočeni sa izborom nesagledivog mnoštva sintetičkih lekova i preparata – u prirodi se krije lek za sve, samo ga treba pronaći.